Магнітні полюси
18. травень, 2018 в 4:09,
Немає коментарів
Географічні полюси нашої планети розташовуються в Арктиці та Антарктиді. А куди ми врешті-решт дійдемо, якщо будемо йти за компасом точно на північ? На північний географічний полюс? Ні, магнітний північний полюс не співпадає з географічним. В різні роки стрілка компаса може привести нас в різні місця: магнітні полюси, на відміну від географічних, не стоять на місці!
Магнітний полюс – це умовна точка на земній поверхні, в якій силові лінії магнітного поля направлено строго під кутом 90° до поверхні. В 1831 році англійським полярним дослідником Джоном Россом в Канадському архіпелазі був відкритий північний магнітний полюс – область, де магнітна стрілка займає вертикальне положення, тобто нахилення дорівнює 90°. У 1841 році Джеймс Росс (племінник Джона Росса) досяг південного магнітного полюса Землі, що знаходиться в Антарктиді. У 1909 році одна з партій експедиції «Німрода» досягла південного магнітного полюса Землі, що знаходиться в Антарктиді.
Південний магнітний полюс Землі з часом змістився з Антарктиди в Індійський океан. За останні 125 років він «пройшов» більше 1000 км. Північний магнітний полюс веде себе точно також. Він перемістився з півночі Канади в Сибір, при цьому йому потрібно було перетнути Північний Льодовитий океан. Північний магнітний полюс подолав 200 км. і змістився на південь. Фахівці відзначають, що полюси не переміщуються з постійною швидкістю. З кожним роком рух їх все прискорюється. Швидкість зміщення Північного магнітного полюса в 1973 році складала 10 км. на рік, в порівнянні з 60 км на рік – у 2004 році. Прискорення руху полюсів, в середньому в рік, приблизно 3 км. У той же час, зменшується напруженість магнітного поля. Вона знизилася на 2% за останні 25 років. Але це середнє значення. Цікаво, що в Південній півкулі відсотки змін в русі магнітного поля вище, порівняно з Північним. Однак, є зони, в яких напруженість магнітного поля зростає.